Microchip Technology MXLSMBJ17AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 823 ratings
MXLSMBJ17AE3 main image
Model Number
MXLSMBJ17AE3
Datasheet
MXLSMBJ17AE3 PDF
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMBJ
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.7A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)