Microchip Technology MXLSMBJ120A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 632 ratings
MXLSMBJ120A main image
Model Number
MXLSMBJ120A
Datasheet
MXLSMBJ120A PDF
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMBJ
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)