Microchip Technology MXLSMBG90AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 656 ratings
MXLSMBG90AE3 main image
Model Number
MXLSMBG90AE3
Datasheet
MXLSMBG90AE3 PDF
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMBG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)