Microchip Technology MXLSMBG75CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 807 ratings
MXLSMBG75CAE3 main image
Model Number
MXLSMBG75CAE3
Datasheet
MXLSMBG75CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMBG
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.9A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)