Microchip Technology MXLSMBG36AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 720 ratings
MXLSMBG36AE3 main image
Model Number
MXLSMBG36AE3
Datasheet
MXLSMBG36AE3 PDF
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMBG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)