Microchip Technology MXLSMBG33AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 803 ratings
MXLSMBG33AE3 main image
Model Number
MXLSMBG33AE3
Datasheet
MXLSMBG33AE3 PDF
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMBG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)