Microchip Technology MXLSMBG130A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 715 ratings
MXLSMBG130A main image
Model Number
MXLSMBG130A
Datasheet
MXLSMBG130A PDF
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMBG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)