Microchip Technology MXLSMBG11AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 788 ratings
MXLSMBG11AE3 main image
Model Number
MXLSMBG11AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MXLSMBG11AE3 PDF
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMBG
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A
Power - Peak Pulse
600W
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)