Microchip Technology MXLLCE6.5AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 794 ratings
MXLLCE6.5AE3 main image
Model Number
MXLLCE6.5AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MXLLCE6.5AE3 PDF
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC CASE-1
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)