Microchip Technology MXLDA3KP40CA (500 per Tube Full Tube)
4.9 862 ratings
MXLDA3KP40CA main image
Model Number
MXLDA3KP40CA
Datasheet
MXLDA3KP40CA PDF
Description
BI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
MDA
Packaging
Tube
Bidirectional Channels
8
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.4A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)