Microchip Technology MXLCE6.5A Bulk sales (1 piece or more)
4.8 780 ratings
MXLCE6.5A main image
Model Number
MXLCE6.5A
Datasheet
MXLCE6.5A PDF
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC CASE-1
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Packaging
Bulk
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)