Microchip Technology MXL5KP64CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 865 ratings
MXL5KP64CA main image
Model Number
MXL5KP64CA
Datasheet
MXL5KP64CA PDF
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC CASE 5A
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
49A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)