Microchip Technology MXL5KP40CA Bulk sales (1 piece or more)
4.8 630 ratings
MXL5KP40CA main image
Model Number
MXL5KP40CA
Datasheet
MXL5KP40CA PDF
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC CASE 5A
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
78A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)