Microchip Technology MXL5KP18CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 652 ratings
MXL5KP18CA main image
Model Number
MXL5KP18CA
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MXL5KP18CA PDF
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC CASE 5A
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
172A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AR, Axial
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)