Microchip Technology MXDA3KP33CAE3 (500 per Tube Full Tube)
4.9 638 ratings
MXDA3KP33CAE3 main image
Model Number
MXDA3KP33CAE3
Datasheet
MXDA3KP33CAE3 PDF
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56.2A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)