Microchip Technology MXDA3KP24AE3 (500 per Tube Full Tube)
4.9 614 ratings
MXDA3KP24AE3 main image
Model Number
MXDA3KP24AE3
Datasheet
MXDA3KP24AE3 PDF
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Zener
Unidirectional Channels
8
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
77.2A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)