Microchip Technology MXDA3KP18AE3 (500 per Tube Full Tube)
4.7 789 ratings
MXDA3KP18AE3 main image
Model Number
MXDA3KP18AE3
Datasheet
MXDA3KP18AE3 PDF
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Zener
Unidirectional Channels
8
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
102.8A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)