Microchip Technology MXDA3KP16CA (500 per Tube Full Tube)
4.6 734 ratings
MXDA3KP16CA main image
Model Number
MXDA3KP16CA
Datasheet
MXDA3KP16CA PDF
Description
BI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Zener
Bidirectional Channels
8
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
115.4A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)