Microchip Technology MXDA3KP16AE3 (500 per Tube Full Tube)
4.8 777 ratings
MXDA3KP16AE3 main image
Model Number
MXDA3KP16AE3
Datasheet
MXDA3KP16AE3 PDF
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Zener
Unidirectional Channels
8
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
115.4A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)