Microchip Technology MX5KP75CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 702 ratings
MX5KP75CAE3 main image
Model Number
MX5KP75CAE3
Datasheet
MX5KP75CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC CASE 5A
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)