Microchip Technology MX5KP54A Bulk sales (1 piece or more)
5.0 618 ratings
MX5KP54A main image
Model Number
MX5KP54A
Datasheet
MX5KP54A PDF
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)