Microchip Technology MX5KP45AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 757 ratings
MX5KP45AE3 main image
Model Number
MX5KP45AE3
Datasheet
MX5KP45AE3 PDF
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)