Microchip Technology MX5KP28AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 869 ratings
MX5KP28AE3 main image
Model Number
MX5KP28AE3
Datasheet
MX5KP28AE3 PDF
Description
TVS DIODE 28VWM 45.5VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
110A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)