Microchip Technology MX5KP11A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 642 ratings
MX5KP11A main image
Model Number
MX5KP11A
Datasheet
MX5KP11A PDF
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
274A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)