Microchip Technology MX5KP110A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 834 ratings
MX5KP110A main image
Model Number
MX5KP110A
Datasheet
MX5KP110A PDF
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)