Microchip Technology MX5KP10CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 823 ratings
MX5KP10CA main image
Model Number
MX5KP10CA
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MX5KP10CA PDF
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC CASE 5A
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
294A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AR, Axial
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)