Microchip Technology MX15KP75A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 726 ratings
MX15KP75A main image
Model Number
MX15KP75A
Datasheet
MX15KP75A PDF
Description
TVS DIODE 75VWM 122VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
122V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
123A
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)