Microchip Technology MX15KP51CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 850 ratings
MX15KP51CA main image
Model Number
MX15KP51CA
Datasheet
MX15KP51CA PDF
Description
TVS DIODE 51VWM 82.8VC CASE 5A
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
181A
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)