Microchip Technology MX15KP45A Bulk sales (1 piece or more)
4.7 673 ratings
MX15KP45A main image
Model Number
MX15KP45A
Datasheet
MX15KP45A PDF
Description
TVS DIODE 45VWM 73VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
73V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
205A
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)