Microchip Technology MX15KP240CA Bulk sales (1 piece or more)
4.7 881 ratings
MX15KP240CA main image
Model Number
MX15KP240CA
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MX15KP240CA PDF
Description
TVS DIODE 240VWM 388VC CASE 5A
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
240V
Voltage - Breakdown (Min)
267V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
388V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
39A
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AR, Axial
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)