Microchip Technology MX15KP22A Bulk sales (1 piece or more)
4.8 651 ratings
MX15KP22A main image
Model Number
MX15KP22A
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MX15KP22A PDF
Description
TVS DIODE 22VWM 37.1VC CASE 5A
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
404A
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AR, Axial
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)