Microchip Technology MSMLJ6.5AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 608 ratings
MSMLJ6.5AE3 main image
Model Number
MSMLJ6.5AE3
Datasheet
MSMLJ6.5AE3 PDF
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Packaging
Bulk
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
267.9A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)