Microchip Technology MSMLJ40AE3/TR (300 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 702 ratings
MSMLJ40AE3/TR main image
Model Number
MSMLJ40AE3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MSMLJ40AE3/TR PDF
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMLJ
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.4A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)