Microchip Technology MSMLG7.5A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 856 ratings
MSMLG7.5A main image
Model Number
MSMLG7.5A
Datasheet
MSMLG7.5A PDF
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMLG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
232.6A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)