Microchip Technology MSMCJLCE18AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 808 ratings
MSMCJLCE18AE3 main image
Model Number
MSMCJLCE18AE3
Datasheet
MSMCJLCE18AE3 PDF
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Packaging
Bulk
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)