Microchip Technology MSMCG78A/TR (1 Tape & Reel)
4.8 715 ratings
MSMCG78A/TR main image
Model Number
MSMCG78A/TR
Datasheet
MSMCG78A/TR PDF
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMCG
Packaging
Tape & Reel
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)