Microchip Technology MSMCG45CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 720 ratings
MSMCG45CAE3 main image
Model Number
MSMCG45CAE3
Datasheet
MSMCG45CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMCG
Packaging
Bulk
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)