Microchip Technology MSMCG43A/TR (1 Tape & Reel)
4.9 879 ratings
MSMCG43A/TR main image
Model Number
MSMCG43A/TR
Datasheet
MSMCG43A/TR PDF
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMCG
Packaging
Tape & Reel
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.6A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)