Microchip Technology MSMCG14CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 878 ratings
MSMCG14CA main image
Model Number
MSMCG14CA
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MSMCG14CA PDF
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMCG
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
64.7A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)