Microchip Technology MSMCG120CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 788 ratings
MSMCG120CAE3 main image
Model Number
MSMCG120CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MSMCG120CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMCG
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)