Microchip Technology MSMCG10A/TR (1 Tape & Reel)
4.7 766 ratings
MSMCG10A/TR main image
Model Number
MSMCG10A/TR
Datasheet
MSMCG10A/TR PDF
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMCG
Packaging
Tape & Reel
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
88.2A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)