Microchip Technology MSMBG8.5CA Bulk sales (1 piece or more)
4.6 651 ratings
MSMBG8.5CA main image
Model Number
MSMBG8.5CA
Datasheet
MSMBG8.5CA PDF
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)