Microchip Technology MSMBG70CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 722 ratings
MSMBG70CAE3 main image
Model Number
MSMBG70CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MSMBG70CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMBG
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.3A
Power - Peak Pulse
600W
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)