Microchip Technology MSMBG54A Bulk sales (1 piece or more)
4.8 604 ratings
MSMBG54A main image
Model Number
MSMBG54A
Datasheet
MSMBG54A PDF
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMBG
Packaging
Bulk
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)