Microchip Technology MSMBG51AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 846 ratings
MSMBG51AE3 main image
Model Number
MSMBG51AE3
Datasheet
MSMBG51AE3 PDF
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMBG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)