Microchip Technology MSMBG26CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 688 ratings
MSMBG26CAE3 main image
Model Number
MSMBG26CAE3
Datasheet
MSMBG26CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.2A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)