Microchip Technology MSMBG170CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 702 ratings
MSMBG170CAE3 main image
Model Number
MSMBG170CAE3
Datasheet
MSMBG170CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)