Microchip Technology MSC50DC70HJ (1 Tube)
4.9 614 ratings
MSC50DC70HJ main image
Model Number
MSC50DC70HJ
Datasheet
MSC50DC70HJ PDF
Description
PM-DIODE-SIC-SBD-SOT227
In Stock : 6
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Tube
Product Status
Active
Diode Type
Single Phase
Technology
Silicon Carbide Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max)
700 V
Current - Average Rectified (Io)
50 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 700 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)