Microchip Technology MSC050SDA120BCT (1 Tube)
4.7 862 ratings
MSC050SDA120BCT main image
Model Number
MSC050SDA120BCT
Datasheet
MSC050SDA120BCT PDF
Description
DIODE SIC 1.2KV 109A TO247-3
In Stock : 273
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Tube
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Current - Average Rectified (Io)
109A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F
246pF @ 400V, 1MHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
TO-247-3
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C