Microchip Technology MSC010SDA070BCT (1 Tube)
4.9 875 ratings
MSC010SDA070BCT main image
Model Number
MSC010SDA070BCT
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MSC010SDA070BCT PDF
Description
SIC SBD 700 V 50 A TO-247
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
700 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
24A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 10 A
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 700 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C